fbpx

W semestrze zimowym roku akademickiego 2018/19 Katarzyna Niczyporuk oraz Wojciech Rozpondek z Wydziału Lotnictwa LAW uczestniczyli w wymianie studenckiej Erasmus+ na estońskiej uczelni Estonian Aviation Academy w Tartu. Poniżej ich relacja z pobytu.

W tym semestrze na uczelni estońskiej było aż 14 studentów zagranicznych, w tym: 4 z Polski, 2 z Holandii, 2 z Szwajcarii, 3 z Litwy, 1 z Słowacji, 2 z Turcji. Jest to bardzo duża liczba studentów z perspektywy wielkości uczelni, bo cała uczelnia ma tylko około 250 studentów. Koordynator Erasmus+ uczelni estońskiej jest bardzo pomocna i zawsze mogliśmy liczyć na jej pomoc.

Estonian Aviation Academy położona jest na obrzeżach drugiego co do wielkości miasta Estonii, tj. Tartu. Miasto jest niewielkie, ale pełne studentów zagranicznych, ponieważ oprócz uczelni lotniczej znajduje się tam kilka innych uczelni.

W Tartu aktywnie działa organizacja Erasmus Student Network, która organizuje wycieczki oraz wiele imprez dla studentów zagranicznych. Wraz z ESN podróżowaliśmy do Rosji, Laponii oraz kilkoro z nas wybrało się na rejs „Pirates of Baltic Sea”. Oprócz wycieczek organizowanych przez ESN robiliśmy też własne wycieczki. Zwiedziliśmy całą Estonię (w tym największą estońską wyspę – Saaremaa), byliśmy na rejsie do Sztokholmu, a także mieliśmy przyjemność zwiedzić Rygę.

Wybierając się na studia zagraniczne do EAVA mieliśmy kilka opcji akomodacji. Oboje wybraliśmy akademik Raatuse 22 i jesteśmy bardzo zadowoleni, ponieważ mieszkają tam głównie studenci zagraniczni, z którymi mamy najlepsze wspomnienia.

Jeśli chodzi o sam kraj – Estonia jest małym, ale wysoko rozwiniętym krajem. Jest tam wiele miejsc, które warto zwiedzić. Zdecydowana większość Estończyków mówi po angielsku, nie spotkaliśmy się z problemami z powodu języka.

Studia zagraniczne to definitywnie przygoda życia, do której zachęcamy wszystkich! Estonian Aviation Academy jest świetną opcją na pierwszy (każdy kolejny również!) Erasmus ze względu na świetną opiekę koordynatora p. Karine Mandel. My przeżyliśmy niesamowite chwile, które zapewne będziemy pamiętać do końca życia. Poznaliśmy fenomenalnych ludzi z całego świata oraz zobaczyliśmy jak wygląda edukacja w innym kraju i zdobyliśmy nowe doświadczenia.

Wszyscy, którzy zastanawiają się nad wyjazdem w ramach programu Erasmus+, zróbcie to teraz, bo jest to przygoda życia i potem można bardzo żałować, że się nie skorzystało z takiej okazji!