W semestrze zimowym 2018/2019, miałyśmy przyjemność brać udział w wymianie studentów w jednej z najlepszych uczelni lotnictwa cywilnego w Europie, w Ecole Nationale de l’aviation Civil w Tuluzie (Francja). Przed wyjazdem dostayśmy niezbędne wskazówki dojazdu na uczelnie oraz został nam przydzielony francuski „Buddy”, tj. student, który miał za zadanie pomóc nam wdrożyć się w życie uczelni.

Po przyjeździe zostały nam przydzielone pokoje w akademikach, o które wcześniej aplikowałyśmy na stronie internetowej. Akademiki znajdowały się w obrębie campusu, zaledwie 2 minuty pieszo od uczelni. Każdy student ENAC’u jest zakwaterowany w pokoju jednoosobowym, w którym znajduje się także kuchnia i łazienka. Na terenie campusu znajdziemy też boiska sportowe do gry w rugby, tenisa ziemnego oraz siatkówki plażowej, akademicki klub, w którym kilka razy w tygodniu organizowane są dyskoteki. Każdego dnia tygodnia czynna jest stołówka, w której można zjeść obiad i kolację ze zniżką studencką za zaledwie 2,23 Euro.

Francuski system nauczania zdecydowanie różni się od polskiego systemu. Dziewiąty semestr programu IENAC16, na który się zapisałyśmy składał się z głównego kierunku tzw. „major” oraz rozszerzenia „minor”, który studenci mogli zmieniać co semestr, dając im możliwość poszerzenia wiedzy z różnych dziedzin lotnictwa. Zajęcia organizowane są z pracownikami najlepszych firm i organizacji lotniczych m. in.: Airbus, EASA, Thales, Air France, Vinci Airports.

Tego roku na wymianę zagraniczną Erasmus+ przyjechali studenci z całego świata, a w tym z: Hiszpanii, Niemiec, Holandii, Czech, Maroko, Maksyku, Chin, Tajwanu oraz Indii. Zajęcia naszej grupy odbywały się razem ze studentami francuskimi, których ostatni semestr obowiązkowo odbywał się w języku angielskim. Studia we Francji nie należą do najłatwiejszych, ale gwarantują rozwój umiejętności i zdobycie wiedzy niezbędnej do pracy w lotnictwie cywilnym. Jeżeli miałybyśmy wybierać ponownie, z pewnością ENAC byłby na pierwszym miejscu.

Na początku semestru, pracownicy Biura Wymian Studentów Zagranicznych zorganizowali spotkanie integracyjne, na którym poznaliśmy naszych rówieśników, dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy odnośnie kultury każdego uczestnika oraz posmakowaliśmy tradycyjnej kuchni francuskiej.  Na uczelni studiują ludzie z każdego zakątka świata, dlatego też uczelnia bardzo chętnie organizuje wydarzenia międzykulturalne np. „Around the world”, gdzie miałyśmy okazje spróbować m. in. kuchnii chińskiej, indyjskiej, meksykańskiej oraz przedstawić tradycyjną kuchnię polską – pierogi, które cieszyły się największym zainteresowaniem i szybko zniknęły ze stołu. Dodatkowo kilka razu w miesiącu organizowane są wydarzenia rozrywkowe takie jak: koncerty, chińskie wieczory lub nawet pokaz hipnozy poprowadzony przez samego Uczelnianego Koordynatora Erasmus+.

Tuluza jest miastem bardzo przyjaznym studentom, znajduje się tam wiele uniwersytetów. Biorąc pod uwagę dobre połączenia uczelni z centrum (metro), mogłyśmy się cieszyć urokiem miasta w dowolnym momencie. Miasto tętni życiem nawet w późnych godzinach nocnych oraz dba o rozrywkę mieszkańców, np. poprzez pokaz walk olbrzymich robotów czy też targi świąteczne.

Bardzo chciałybyśmy zachęcić wszystkich do skorzystania z możliwości uczestnictwa w wymianie międzynarodowej w ramach programu Erasmus+. Wyjazd zapewnił nam rozwój językowy, poszerzenie wiedzy lotniczej, poznanie uroków zwariowanej i kolorowej Francji oraz zawarcie przyjaźni na całe życie. Program Erasmus+ zagwarantował nam przygodę, którą będziemy dobrze wspominać do końca życia.

Marzena Spas

Małgorzata Spas

Paulina Dudek

Joanna Wach