fbpx

Uczstnicy: Karolina Kulesza, Karolina Zalas, IV sem. studiów, Bezpieczeństwo Narodowe, WBNiL

Uczelnia zagraniczna: National University of Public Service, Law Enforcement, Budapeszt, Węgry

Czas pobytu: semestr wiosenno  - letni 2018/2019

Wydział, w którym przebywałyśmy podczas naszego pobytu na studiach w ramach programu Erasmus+ to Law Enforcement. Na naszym wydziale, na wymianie studenckiej Erasmus+ obecnych było około 20 osób z całego świata.

LOKALIZACJA

Budapeszt - stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Budapeszt to jedna z najważniejszych metropolii Europy Środkowej, a także 8 -sma pod względem zaludnienia miasto wśród stolic Europy.

Nasz wydział znajdował się na stronie Peszt i był bardzo dobrze skomunikowany z resztą miasta.

UCZELNIA

Campus uczelni (Ludovika Campus) był bardzo duży i nowocześnie urządzony. Znajdował się tam park, staw, kawiarenka, akademik oraz dwa wydziały. Było to idealne miejsce wypoczynku w wolnym czasie lub w przerwie między wykładami.

W zależności od wyboru przedmiotów zajęcia odbywały się kilka razy w tygodniu. Wszystkie były prowadzone w języku angielskim. Część zaliczeń polegała na wypowiedzi ustnej, tj. prezentacje, oraz pracach pisemnych np. referaty.

ZAKWATEROWANIE

Na Campusie znajdowały się dwa akademiki. Nasz wydział posiadał swój akademik za bramami ośrodka, a dokładnie mówiąc po drugiej stronie ulicy, jednakże nie miałyśmy z tym żadnego problemu. Apartamenty składały się z dwóch pokoi dwuosobowych oraz  łazienki i toalety. Warunki były bardzo dobre, wszystko było nowoczesne oraz zadbane. Do dyspozycji była jedna ogromna kuchnia na całe piętro, z widokiem na centrum Budapesztu. W akademiku znajdowała się siłownia, na którą można było kupić karnet za dodatkową, dość niską opłatą. Opłata za akademik wynosiła 130 euro na miesiąc.

ŻYCIE STUDENCKIE

Ciekawych miejsc do zwiedzania w Budapeszcie jest naprawdę dużo. Przed przyjazdem warto zrobić listę miejsc, które chcemy odwiedzić, aby nie pominąć żadnego z nich. Zdecydowanie w Budapeszcie nie można się nudzić. W celu zaczerpnięcia spokoju zawsze można się udać do pięknych, malowniczych miasteczek w pobliżu węgierskiej stolicy, np. Szentendre.

PODSUMOWANIE

Śmiało możemy stwierdzić, że wyjazd na wymianę studencką Erasmus+ był jednym z najwspanialszych doświadczeń w naszym życiu. Pomimo początkowych obaw, wyjazd był wspaniały począwszy od pierwszego dnia. Wymiana ta pozwoliła nam podszlifować nasz język angielski, dodać pewności siebie oraz poszerzyła nasze horyzonty. Poznałyśmy wiele ciekawych osób z całego świata, z którymi zwiedzałyśmy piękne miejsca oraz przeżywałyśmy  niezapomniane chwile. Jeżeli jeszcze się zastanawiasz czy jechać, wiedz że nie ma nad czym! Dzięki wyjazdowi Erasmus+ można tylko wiele zyskać!