Uczestniczka: Paulina Kurpiel (praktyka studencka) Nawigacja WL/LAW

Czas pobytu: 29.07.2019-30.09.2019

Rok akademicki: 2018/2019 

Miejsce Budapeszt, Węgry 

Firma The English Centre Kft. zlokalizowana w Budapeszcie przy Rakoczi ut 42 w nowoczesnym budynku EMKE. Firma zajmuje się przeprowadzaniem egzaminów biegłości języka angielskiego lotniczego nawet do poziomu szóstego wg. standardu ICAO. Ponadto firma oferuje kursy języka angielskiego lotniczego na wszystkich poziomach. 

Swoje praktyki odbyłam w siedzibie w Budapeszcie, jednak The English Centre posiada również placówki na Majorce oraz w Istanbule. Dało mi to możliwość przebywania w międzynarodowym środowisku, gdzie mogłam poznać mentalność innych kultur oraz podstawowe zwroty w języku hiszpańskim czy węgierskim. 

Pod okiem mojego opiekuna praktyk - Ivana ( Ivan! You are the best!! I know you are reading this) wypełniłam ustalony plan praktyk. Do moich głównych obowiązków należało m.in.:

- koordynacja i pomoc przy przeprowadzeniu egzaminów 

- sprawdzanie poprawności podręczników od strony wiedzy specjalistycznej

- sprawdzanie wiedzy kandydatów na egzaminach od strony wiedzy specjalistycznej. 

Zakwaterowanie:

Swój pokój znalazłam w internecie. Mieścił się ono w sercu Budapesztu, przy ulicy Falk Miksa w dystrykcie piątym po stronie Pesztu. Nad Dunaj miałam pieszo minutę drogi, do wyspy świętej Małgorzaty - 3 minuty, a pod budynek Parlamentu 10 minut. Do całodobowego tramwaju 4/6 miałam zaledwie 10 metrów, którym mogłam dostać się do każdej linii metra w mieście.

Lokalizacja: 

Jestem bardzo zadowolona z mojego czasu spędzonego w tej pięknej stolicy naszego "barata". W chwilach wolnych od pracy udałam się w wiele pięknych oraz interesujących miejsc. Z całą pewnością jako odskocznię od codziennej rutyny rekomenduję Buda Bed Cinema - jest to kino, w którym zamiast zwykłych foteli są łóżka. W repertuarze kina dostępne są również filmy w języku angielskim. Następnym przystankiem w czasie wolnym było Miniversum - wystawa w postaci makiety ukazująca Budapeszt, inne miejscowości węgierskie, skrawek Austrii oraz Niemiec. Wspomniałam już o wyspie świętej Małgorzaty, na której znajdują się różne bary, obiekty sportowe czy teren zielony idealnego na wypoczynek czy spotkanie ze znajomymi. Innym dość ważnym punktem na mapie Budapesztu jest Deák Ferenc Tér - plac w centrum i główny węzeł metra. Również dzięki obszernemu zielonemu terenowi tworzy miejsce spotkań dla młodych Węgrów jak i obcokrajowców. Na środku postawiono Budapest eye - jak London eye tylko w Budapeszcie :). W czasie mojego pobytu miałam przyjemność uczestnictwa w dniu świętego Stefana - 20 sierpnia, które jest świętem narodowym Węgier. Święto rozpoczyna się uroczystością na placu Lajosa Kossutha pod budynkiem Parlamentu. Następnie w całej stolicy odbywają się parady i koncerty. Na koniec dnia pięknym zwieńczeniem jest pokaz sztucznych ogni nad Dunajem. Ponadto w wolny weekend można udać się do ogrodu zoologicznego, w którym pierwszy raz spotkałam się z możliwością karmienia zwierząt. 

Do swojej listy zwiedzanych obiektów zalecam dołączyć: Plac Bohaterów, Cytadelę, Budacastle, Basztę Rybacka, Wzgórze Janosa czy Geralda, Bazylika św. Stefana czy Most Łańcuchowy. 

Inne miejsca niż Budapeszt: 

W trwającym 2 miesiące programie praktyk miałam sporo wolnych weekendów, które spożytkowałam na zwiedzaniu innych miast. 

Z całego serca mogę polecić : 

  1. Siófok- miejscowość położona nad jeziorem Balaton. Posiada piękne plaże oraz bulwary. Idealne miejsce do spędzenia wolnego weekendu.
  2. Hortobagy- miejscowość znajdująca się w największym parku narodowym na terenie Węgier. W tej miejscowości mocno kultywuje się tradycje folklorystyczne jak csikós czyli węgierscy pasterze opiekujący się odmianą konia nonius. 
  3. Tokaj- piękne miasto, lecz celem mojej wizyty był cudowny festiwal wina okolicznych z winiarni. W tym roku odbyło się pod koniec września. 
  4. Szolnok/ Kecskémet - wycieczka krajoznawcza która miała na celu zobaczenie dwóch rond z samolotem MIG-29 oraz śmigłowcem MI-24. 

Ogólne wrażenia z pobytu:

Osobiście polecam wyjazd w ramach programu Erasmus+, ponieważ miałam możliwość rozszerzenia mojego poziomu języka angielskiego pod względem biznesowym oraz lotniczym. Nikt w moim otoczeniu nie mówił po polsku, więc nie miałam innej możliwości. Ponadto realizacja praktyki wakacyjnej odbyła się w jednej z piękniejszych stolic Europy. Bardzo satysfakcjonująca była możliwość wykorzystania zdobytej dotąd wiedzy na studiach w specjalistycznym spojrzeniu na materiały dydaktyczne używane podczas szkolenia przyszłych pilotów. Wisienką na torcie były wszystkie piękne miejsca, które mogłam zobaczyć w Budapeszcie i innych miastach. Jeżeli ktoś ma okazję udać się na wyjazd z programu Erasmus+ to serdecznie polecam i zachęcam bo są to niesamowite przeżycia!