fbpx

Podchorążowie legendarnej Szkoły Orląt rozpoczęli uroczyste obchody Dnia Podchorążego – święta wszystkich studentów uczelni mundurowych.

Święto to, uroczyście obchodzone w Dęblinie każdego roku, upamiętnia bohaterskie czyny podoficerów Szkoły Podchorążych Piechoty, którzy w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku przeprowadzili atak na Belweder, siedzibę Wielkiego Księcia Konstantego Pawłowicza Romanowa, rosyjskiego dowódcy polskich wojsk, a zarazem brata cara Rosji, rozpoczynając tym samym Powstanie Listopadowe. Organizowana corocznie uroczystość stanowi hołd składany odwadze uczestników Powstania i ich walce o niepodległą Ojczyznę.

Zgodnie z wieloletnią tradycją, w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego, podchorążowie uczestniczyli w wieczornej mszy świętej w intencji społeczności akademickiej oraz w uroczystym capstrzyku.

- Jednoczy nas tu dziś pamięć wydarzeń sprzed 187 lat, z 29 listopada 1830 roku, kiedy to grupa podchorążych na wezwanie porucznika Wysockiego podjęła zew walki  przeciwstawiając się ciemiężcy!
To entuzjazm młodzieży - podchorążych dał zaczyn do wielkiego narodowego zrywu. I choć Powstanie upadło, duch Polski nie został pokonany .

– Powtarzamy przy każdej okazji, jak bogata jest nasza historia. Powtarzamy przy każdej okazji, jak szczególnym jesteśmy narodem, który za każdym razem potrafi wstawać i podnieść się i nigdy nie zostać pokonanym. Ile razy stawaliśmy do krwawych starć, ten duch polskości nigdy w nas nie zginął - podkreślał  w uroczystym przemówieniu Rektor-Komendant WSOSP, gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk.

Zwracając się do podchorążych akcentował:

Proszę Was dziś, podchorążych Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych o refleksję - jak historia Polski, jak historia Powstania Listopadowego wpłynęła na wasze życie? Kim jesteście dzięki tym młodym entuzjastom, którzy w 1830 roku stanęli na wezwanie por. Wysockiego: "Wybiła godzina zemsty. Dziś umrzeć lub zwyciężyć potrzeba! Idźmy, a piersi Wasze niech będą Termopilami dla wrogów"! Oni poszli nie bacząc na niebezpieczeństwo! Jak ukształtowało się Wasze życie na podstawie tej rocznicy? Kim jesteście dzisiaj i jakie macie możliwości dzięki swoim poprzednikom - podchorążym szkoły piechoty?

Dzisiaj nikt nie wymaga od Was żebyście albo zwyciężali, albo zginęli.

Ale dzisiaj wzywam Was - podchorążych Szkoły Orląt - żebyście byli najlepsi w tym co robicie! 

Żebyście podejmowali wyzwania w nauce i sporcie! Zdobywajcie górskie szczyty! Wygrywajcie w zawodach lotniczych i w rywalizacji sportowej!
Bądźcie najlepsi! Realizujcie swoje pasje, bo macie takie możliwości. Niech waszym orężem będzie dzisiaj wasza młodość i pasja do życia!
Macie takie możliwości dzięki swoim poprzednikom, dzięki ofierze podchorążych powstania listopadowego, dzięki ofierze młodych inteligentnych ludzi z Powstania Warszawskiego.  Są wśród was ludzie, którzy realizują swoje pasje, którzy poświęcają swój czas, swoją energię i zapał.

Dziękuje Wam, podchorążowie Szkoły Orląt za to, że tacy właśnie jesteście!

 

W obchodach Dnia Podchorążego wzięło udział wielu znamienitych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, dowódcy, kierownicy jednostek i instytucji wojskowych oraz służb mundurowych działających na terenie Lubelszczyzny, duchowieństwo, harcerze, klasy mundurowe oraz seniorzy lotnictwa i sympatycy Szkoły Orląt.

W trakcie uroczystości odbyło się zaprzysiężenie honorowej służby wewnętrznej WSOSP, a następnie przekazanie władzy jej słuchaczom. Symbolicznym aktem Rektor-Komendant wręczył – pełniącemu funkcję honorowego Komendanta WSOSP podchorążemu Rafałowi Polkowskiemu szablę - symbol zwierzchnictwa nad Uczelnią. Następnie dowodzenie nad poszczególnymi kompaniami szkolnymi objęli studenci wojskowi.

Jednym z punktów zbiórki było wręczenie wyróżnień. Na wniosek dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich 9 podchorążych zostało wyróżnionych Wojskową Odznaką Górską III stopnia. Za wybitne zasługi, oraz za uzyskanie średniej oceny nie niższej niż 4,51, bardzo dobre wykonywanie zadań służbowych, najlepszym słuchaczom Rektor-Komendant nadał tytuł honorowy „Wzorowy Podchorąży”. Odznaki otrzymali: sierż. pchor. Damian Racinowski, st. kpr. pchor. Michał Uliczka oraz st. szer. pchor. Krystian Ciesielski, a 12 podchorążych zostało mianowanych na wyższy stopień wojskowy.

Uroczystą zbiórkę zakończyła defilada pododdziałów prowadzonych przez - pełniących tego dnia honorowe funkcje dowódców - podchorążych Szkoły Orląt. Uroczystość uświetniła kompania honorowa Sił Powietrznych oraz Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Dęblina.

Tradycją jest, że w ramach obchodów Dnia Podchorążego zorganizowano również Dzień Otwarty Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, która zaprosiła do Dęblina wszystkich miłośników lotnictwa. Była to niepowtarzalna okazja dla maturzystów i gimnazjalistów do poznania od "środka" legendarnej Szkoły Orląt.  To moment w którym młodzież miała możliwość poznania oferty dydaktycznej WSOSP, zebrania informacji o służbie wojskowej i sprawdzenia się w roli żołnierza. To również moment w którym wśród najmłodszych kształtują się tak potrzebne wartości patriotyczne. 

Na terenie WSOSP odbył się również "VI Bieg Pamięci Podchorążych". W zawodach udział wzięło 150 biegaczy, a ich otwarcia dokonał Prorektor ds. wojskowych płk pil Paweł Marcinkowski, który życzył zawodnikom sukcesów na trasie i pobicia własnych rekordów życiowych.

 Zwieńczeniem obchodów Dnia Podchorążego będzie uroczysty bal, który odbędzie się 2 grudnia w Pałacu Jabłonowskich w Dęblinie.

 Zdjęcia: Michał Wajnchold