Mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 do walki przystąpiło około 40 tysięcy powstańców. Rektor–Komendant Lotniczej Akademii Wojskowej gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk również wziął udział w uroczystościach upamiętniających pamięć  bohaterów Powstania Warszawskiego.

W ramach obchodów 31 lipca br. wieczorem na placu Krasińskich, przy pomniku Powstania Warszawskiego odbyła się msza polowa i apel poległych.  Złożono również wieńce. Na zakończenie uroczystości odbył się koncert pod tytułem ”Warszawa jest smutna bez Ciebie”.

Rocznica Powstania Warszawskiego jest znaczącą datą w krwawej historii Narodu Polskiego. Wychowani w duchu patriotyzmu i szacunku do swoich przodków podchorążowie Lotniczej Akademii Wojskowej również biorą udział w uroczystościach w Warszawie, to dla  nich ważna lekcja historii. W ten sposób razem czcimy pamięć bohaterów! – podkreślał Rektor–Komendant.

W czasie walk w stolicy zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Tradycyjnie 1 sierpnia w godzinę „W” w stolicy zostaną uruchomione syreny alarmowe, a poległych wszyscy uczcimy minutą ciszy.