fbpx

XXVIII Pielgrzymka Wojskowa na Jasną Górę

Emilia Cuch

5 sierpnia  500 żołnierzy i pracowników Resortu Obrony Narodowej wyruszyło na Międzynarodową Pielgrzymkę Żołnierzy na Jasną Górę, która potrwa do 15 sierpnia br. Uroczystość rozpoczęła się  Mszą Św. sprawowaną w intencji jej uczestników, której przewodniczył Biskup Polowy Józef Guzdek. Na Jasną Górę wyruszyli także podchorążowie Lotniczej Akademii Wojskowej na czele z Rektorem-Komendantem gen. bryg. pil. dr. Piotrem Krawczykiem.

We Mszy Św. brali udział m.in. gen. dyw. pil. Jan Śliwka - Zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. bryg. Zbigniew Powęska - Szef Inspektoratu Wsparcia Rodzajów Sił Zbrojnych oraz gen. dyw. Adam Joks - Zastępca Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z małżonką. Eucharystię koncelebrowali księża kapelani sprawujący opiekę duchową nad pielgrzymami z Polski i z zagranicy.

Pielgrzymka odbywa się pod hasłem „Owoce Ducha Świętego”. Wymarsz wojska spod katedry rozpoczął się o godzinie 6:50. Pielgrzymom przygrywała do marszu orkiestra wojskowa. Żołnierze udali się ulicami Starego Miasta na Plac Zamkowy, gdzie dołączyli do Warszawskiej Metropolitalnej Pielgrzymki Akademickiej.

Droga do Częstochowy nie zawsze jest łatwa i przyjemna. Idziemy ponad 200 km w deszczu i słońcu, ale jest to niesamowity czas, który uczy nas wszystkich pokory i wzajemnego szacunku. Kształtujemy nie tylko wartości duchowe, ale także postawy obywatelskie zgodnie z dewizą Wojska Polskiego  "Bóg, Honor, Ojczyzna"! - podkreślał Rektor–Komendant gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk.

 

 

fot. www.ordynariat.wp.mil.pl