15 sierpnia w Katowicach odbyła się defilada Wierni Polsce – kulminacyjny punkt tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego.  W uroczystości uczestniczył m.in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

100 lat temu mieszkańcy Górnego Śląska zdecydowali, że chcą być częścią odradzającej się Polski. Dzięki ich poświęceniu, dzięki ich wysiłkowi Górny Śląsk i Śląsk jest nierozerwalnie związany z Polską. Jesteśmy im wdzięczni za ich postawę. Ta postawa patriotyzmu, oddania Ojczyźnie jest postawą, która jest wzorem dla dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego – powiedział Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej.

Ulicami Katowic przedefilowało blisko 2600 żołnierzy – pododdziały piesze Wojska Polskiego i krajów sojuszniczych, w tym podchorążowie Lotniczej Akademii Wojskowej. Przejechało ponad 180 jednostek sprzętu wojskowego, a nad głowami widzów przeleciało ponad 60 statków powietrznych.

To dzień niezwykły. To dzień Wojska Polskiego. Razem będziemy świętować z żołnierzami Wojska Polskiego. Razem okażemy dumę z tego, że jesteśmy Polakami. Składam bardzo serdeczne podziękowania żołnierzom Wojska Polskiego za codzienną służbę, serdecznie wam za to dziękuję.(…) Święto Wojska Polskiego odbywa się w rocznicę Bitwy Warszawskiej. Bitwy, która zmieniła dzieje Europy, dzieje świata. Dzięki postawie naszych dziadów, pradziadów nawała bolszewicka została zatrzymana na przedpolach Warszawy. To był niezwykły sukces, to był dowód hartu ducha, to był dowód odwagi, ale także geniuszu Marszałka Piłsudskiego, twórcy naszej Niepodległości 100 lat temu. Jesteśmy wdzięczni im wszystkim za to, że dziś żyjemy w wolnym kraju, że dziś możemy czerpać z ich postawy, z ich dorobku – mówił podczas uroczystości szef MON.

Słowa podziękowania za służbę skierował także do żołnierzy i pracowników wojska prezydent Andrzej Duda. - Polski żołnierz służy po to, abyśmy my wszyscy byli bezpieczni. Żołnierze, dziękuję za waszą codzienną służbę, odpowiedzialność i poświęcenie w służbie dla dobra Polski i życzę Wam, aby Polska mogła dalej rozwijać się bezpiecznie – mówił prezydent.

Uroczystościom towarzyszył piknik wojskowy, podczas którego Lotnicza Akademia Wojskowa zaprezentowała ofertę edukacyjną Uczelni. Na stoisku LAW uczestnicy wydarzenia mogli również odbyć wirtualny lot cywilnym i wojskowym statkiem powietrznym, a dla najmłodszych przygotowano liczne konkursy i zabawy.

źródło: www.gov.pl

fot. archiwum LAW, www.gov.pl