fbpx

Uroczyste wręczenie broni

Emilia Cuch

19 sierpnia br. podczas uroczystej zbiórki Rektor-Komendant Lotniczej Akademii Wojskowej gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk wręczył broń nowo powołanym kandydatom na żołnierzy zawodowych.

Po podniesieniu flagi RP i odegraniu hymnu państwowego generał Krawczyk przypomniał podchorążym, że broń, którą otrzymują jest symbolem walki, bezpieczeństwa, żołnierskiej dyscypliny, a przede wszystkim  męstwa.

Witam wszystkich, a w sposób szczególny żołnierzy służby przygotowawczej. To dla was początek nowej drogi i rzeczywistości. W ramach szkolenia podstawowego poznacie znaczenie etosu i ceremoniału wojskowego, które są głęboką treścią służby dla RP. Czas szkolenia podstawowego jest trudny, ale wierzę, że znajdziecie w sobie siłę, cierpliwość i zrozumienie do  tego wyjątkowego okresu w waszym życiu. Dziękuję wam za to, że podjęliście takie wyzwanie i wstąpiliście w szeregi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej. Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy - weźmiecie po raz pierwszy broń do ręki. Niech służy do obrony ludzkiego życia i granic kraju. Pamiętajcie, że najważniejszym orędziem jest rozum! Dziękuje wam, że tu jesteście i życzę wytrwałości - podkreślał Rektor-Komendant.

Uroczystość zakończyła się odegraniem Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, która od dzisiaj będzie towarzyszyć doniosłym chwilom na ich żołnierskiej drodze.