fbpx

28 sierpnia to wyjątkowa data w lotniczym kalendarzu. Tego dnia obchodzone jest święto Lotnictwa Polskiego na pamiątkę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach w Berlinie w 1932 r. W głównych uroczystościach, które obyły się w Warszawie przed Pomnikiem Lotników Polskich Poległych w latach 1939 –1945 uczestniczyła delegacja Lotniczej Akademii Wojskowej na czele z Rektorem-Komendantem gen. bryg. pil. dr. Piotrem Krawczykiem.

Lotnictwo wojskowe jest jednym z ważniejszych filarów Sił Zbrojnych RP. Szkoła Orląt kształci młodych adeptów sztuki pilotażu już od prawie 100 lat. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tej historii. Pamiętajmy, że bycie lotnikiem to zaszczyt, ale też ogromna odpowiedzialność – podkreślał gen. Krawczyk.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji lotników odprawionej w Katedrze Polowej WP. Uroczystość na Polu Mokotowskim uświetnił przelot pięciu samolotów TS-11 z zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry, które utworzyły na niebie biało-czerwoną flagę. Święto Lotnictwa Polskiego było również doskonałą okazją do wręczenia licznych nagród i wyróżnień. Odznakę Zasłużonego Pilota Wojskowego otrzymał Dowódca Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego LAW płk pil. Artur Kałko. Tytułem tym wyróżnia się wybitnie zasłużonych pilotów za wzorową służbę w lotnictwie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności za duży wkład w jego rozwój, umocnienie gotowości bojowej i szkolenie kadr lotniczych.

Otrzymanie tak prestiżowego odznaczenia jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem i spełnieniem marzeń doświadczonego lotnika. Każdy pilot wojskowy marzy o statuetce Ikara, a kolejny etap to właśnie Odznaka Zasłużonego Pilota. Jest to zwieńczenie ciężkiej pracy i wyraz najwyższego uznania, a to właśnie dla każdego z nas jest najcenniejsze – podkreśla płk pil. Artur Kałko.

Uroczystość zakończyła się apelem pamięci i złożeniem wieńców pod Pomnikiem Lotników Polskich Poległych w latach 1939–1945.

Delegacja Lotniczej Akademii Wojskowej zapaliła również znicze na grobach pilotów oraz złożyła wieńce w kształcie szachownicy lotniczej w miejscach pamięci związanych z Siłami Powietrznymi  zarówno w Warszawie, jak i lokalnie.