W dniach od 19 sierpnia do 1 września br.  w chorwackim Center of Military Schools „Petar  Zrinski” w Splicie reprezentacja Lotniczej Akademii Wojskowej w składzie: kpr. pchor. Krystian Więcławski, st. szer. pchor. Karol Nawrocki  oraz kpt. Michał Breszka uczestniczyli w dwutygodniowym szkoleniu specjalistycznym „Combat Swimmer Course”, które zostało przeprowadzone przez instruktorów chorwackich sił specjalnych.

Organizatorzy przygotowali szereg złożonych zadań, które odbywały się zarówno w dzień, jak i w nocy. Od uczestników wymagano nie tylko zdolności fizycznych i dowódczych, ale również językowych. Ponadto zawodnicy musieli w krótkim czasie opanować umiejętności nawigacji na mapach, pływania w umundurowaniu polowym na otwartym akwenie oraz dowodzenia plutonem międzynarodowym.

Celem dwutygodniowego, międzynarodowego szkolenia, w którym  brali udział także kadeci ze Słowacji, Niemiec i Chorwacji, była nauka pracy w zespole, taktyki na łodziach i kajakach, orientacji w wodzie oraz w ternie górskim. Studenci musieli zmierzyć się także z  pływaniem na otwartym akwenie różnymi stylami „combat style” przy użyciu sprzętu (maska, rurka, płetwy), nurkowaniem, strzelaniem z broni krótkiej i długiej oraz skoków do wody z wysokości 10 metrów. Ponadto musieli opanować umiejętności wiązania węzłów oraz przygotowania sprzętu do ćwiczeń taktycznych w różnym terenie.

Dzięki specjalistycznym szkoleniom, które zapewniamy naszym podchorążym, chcemy wyprowadzić „wojsko ze strefy komfortu”. Praca w zespołach międzynarodowych, umiejętności posługiwania się bronią krótką i długą oraz korzystania z różnego rodzaju sprzętu daje najwyższą formę wyszkolenia każdego żołnierza. Umiejętności zdobyte podczas ćwiczeń prowadzonych przez najlepszych instruktorów chorwackich sił specjalnych przydadzą  się każdemu żołnierzowi w sytuacjach kryzysowych. Tylko dzięki praktyce są oni w stanie zweryfikować popełniane błędy, następnie wyciągnąć wnioski, a w przyszłości wyeliminować je. Żołnierze, którzy przeszli to szkolenie mieli ogromne szczęście, gdyż ćwiczenia taktyczne były prowadzone w dzień i w nocy, w wodzie, na lądzie oraz w powietrzu. Szkolenie „Combat Swimmer Course” to prawdziwe kompendium wiedzy dla każdego żołnierza - powiedział kpt. Michał Breszka.

W ostatni dzień szkoleniowy kursu wizytę złożył Minister Obrony Narodowej Republiki Chorwackiej Damir Krstičević, który z zaciekawieniem obejrzał pokaz umiejętności wyszkolenia kadetów oraz pogratulował każdemu uczestnikowi ukończenia elitarnego kursu „Combat Swimmer 2019”. W czasie wolnym podchorążowie zwiedzili miasto Split i jego zabytki.

W tegorocznej edycji podchorążowie LAW zdobyli srebrne odznaki Combat Swimmer i tym samym dołączyli do elitarnej grupy reprezentantów LAW, którym udało się ukończyć ten kurs.  Dotychczas szkolenie ukończyło dwóch oficerów oraz dziesięciu podchorążych „Szkoły Orląt”.

Foto: Dražen Volarić

tekst: kpt. Michał Breszka.