fbpx

W hołdzie polskim pilotom

Emilia Cuch

Na specjalne zaproszenie  Polish Air Force Memorial Committee w dniu 7 września br. Rektor-Komendant Lotniczej Akademii Wojskowej gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk wziął udział w corocznych uroczystościach związanych z upamiętnieniem polskich pilotów walczących na Zachodzie. W wydarzeniu uczestniczyli również Ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki oraz Szef Sztabu RAF Air Chief Marshall Mike Wigston.

59 ceremonia w hołdzie naszym pilotom zabitym podczas II wojny światowej odbyła się pod Pomnikiem „Poległym Lotnikom Polskim” w Notrholt. Wydarzenie rozpoczęło przemówienie przewodniczącego komitetu - Pana Ryszarda Kornickiego. Następnie kpt. Marcin Sztobryn, dowódca delegacji podchorążych LAW, odczytał Apel Poległych, a reprezentacja Uczelni na czele z Rektorem-Komendantem gen. bryg. pil. dr. Piotrem Krawczykiem złożyła wieniec u stóp pomnika. Jest to szczególne miejsce - symbol wszystkich jednostek lotniczych utworzonych na terenie Wielkiej Brytanii, biorących udział w działaniach wojennych. Jego budowę zainicjowało Polish Air Force Association rozpoczynając zbiórkę pieniędzy na ten szczytny cel. Dzięki tej niezwykłej inicjatywie to właśnie w tym miejscu pamięć o polskich lotnikach jest pieczołowicie pielęgnowana przez Polish Air Force Memorial Committee oraz władze wojskowe i lokalną społeczność.

Dalsza część uroczystości odbyła się w bazie RAF Northolt, gdzie Rektor-Komendant wygłosił okolicznościowe przemówienie. Jestem dumny z tego, że pamięć o polskich pilotach walczących w Królewskich Siłach Powietrznych Wielkiej Brytanii jest tutaj tak starannie pielęgnowana. Właśnie to miejsce chciałem pokazać naszym podchorążym, aby zwiększyć ich motywację i zachęcić do jeszcze cięższej pracy. Nasi rekruci wychowywani są w szacunku do historii i poświęcenia polskich pilotów. Sama myśl, że uczą się w tym samym miejscu, co Franciszek Kornicki, Stanisław Skalski, czy też Eugeniusz Horbaczewski sprawia, że są dumni z siebie […] Uczestnictwo w tej podniosłej ceremonii, jaką jest hołd polskim poległym pilotom, to dla nas największy honor. Jesteśmy zaszczyceni biorąc udział w hołdzie poległym polskim pilotom, których tradycje będziemy zawsze kontynuować. To właśnie Oni  walczyli za waszą i naszą wolność. Jesteśmy im winni wieczną pamięć. Chwała bohaterom!

Uroczystości zakończyły się wizytą na cmentarzu Nortwood, gdzie Rektor-Komendant w asyście podchorążych oddał hołd poprzez złożenie wieńców i zapalenie zniczy na mogile byłego Komendanta Szkoły Orląt płk. pil. Jerzego BAJANA oraz grobach lotników poległych w Bitwie o Anglię,  w tym,  mjr pil. Franciszka Kornickiego, kpt. pil. Ludwika Paszkiewicza oraz por. pil. Mirosława Ferića.