fbpx

Patronat LAW nad Team Poland One w 63. Pucharze Gordona Bennetta

Emilia Cuch

Już 13 września polska załoga wystartuje w prestiżowych, światowych zawodach o puchar Gordona Bennetta pod patronatem Lotniczej Akademii Wojskowej! Team Poland One to pilot  Krzysztof Zapart i co-pilot kpt. Adam Ginalski – Instruktor LAW. W wydarzeniu weźmie udział dwadzieścia załóg reprezentujących jedenaście krajów.

Trzeba pamiętać, że załoga to nie tylko piloci, ale także ekipa naziemna składająca się z minimum dwóch kierowców, zespołu meteorologów i osób wspierających całe przedsięwzięcie z ziemi. Zawody to również nie tylko lot, jest to cały proces przygotowań związany z wieloma aspektami fizycznymi i walką z własnym organizmem np. utrzymanie odpowiedniej wagi, poprawa kondycji oraz odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne. Niezwykle ważna jest również dieta, która jest ustalana kilka miesięcy wcześniej, a podczas samego lotu zawodnicy spożywają jedzenie liofilizowane (pozbawione wody) – dokładnie takie samo jakie zabierają ze sobą himalaiści – podkreśla kpt. pil. Adam Ginalski.

12 września zawodnicy rozpoczynają przygotowanie do lotu, tego dnia odbędzie się także uroczystość otwarcia zawodów. Wszystkie drużyny wystartują 13 września w piątek o godzinie 18:30 z lotniska w Courcelles-lès-Montbéliard.

Udział w tak prestiżowych zawodach to niesamowite przeżycie. Nie ma dnia, żebyśmy nie myśleli o mistrzostwach. Przygotowania rozpoczynają się wiele miesięcy wcześniej, a nakłady pieniężne całego przedsięwzięcia są ogromne – loty treningowe oraz zawody to koszt niemal 40.000 zł, ale warto! – dodaje pilot Adam Ginalski.


Międzynarodowe Zawody Balonów Wolnych po raz pierwszy zostały zorganizowane przez Amerykanina Jamesa Gordona Bennetta w 1906 roku w Paryżu. Wyścig o puchar Bennetta jest najstarszym i najbardziej prestiżowym wydarzeniem w lotnictwie na świecie. Obecnie organizuje je Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI), której członkiem jest Aeroklub Polski.

Zadaniem zespołów biorących udział w rywalizacji jest znalezienie najlepszych wiatrów, w celu pokonania najdłuższego dystansu. Zwycięską balonową drużyną będzie ta, która pokona najwięcej kilometrów w powietrzu, bez ograniczeń czasowych. Zgodnie z regułami tego wyścigu, odległość jest obliczana w linii prostej od startu i punktów lądowania.