fbpx

Kadra i podchorążowie Lotniczej Akademii Wojskowej w  związku z akcją „Żołnierska Pamięć” odwiedzili cmentarze na terenie całego kraju.

Przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych żołnierze wspominają poległych kolegów, porządkują ich groby oraz składają kwiaty i zapalają znicze. W sposób szczególny przedstawiciele LAW oddali hołd zmarłym rektorom, profesorom, generałom Wojska Polskiego, oficerom oraz podchorążym Szkoły Orląt. Delegacja uczciła również pamięć - kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. Stanisława Wigury oraz członków załogi Tu-154M, którzy zginęli w katastrofie lotniczej. Pamiętamy także o tych, którzy poświęcili własne życie dla Ojczyzny i umierali w kolejnych powstaniach: Listopadowym, Styczniowym, czy Wielkopolskim.

Rektor-Komendant Lotniczej Akademii Wojskowej, gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk uczcił również pamięć mjr. pil. Leszka Ziemskiego, który zginął w katastrofie samolotu CASA C-295M. Na jego grobie w Opactwie złożono kwiaty oraz zapalono znicze.

Dla mnie ta mogiła ma szczególne i niezwykle emocjonalne znaczenie - spoczywa w niej mój kolega z promocji. Mjr pil. Leszek Ziemski był nie tylko doskonałym lotnikiem, ale przede wszystkim wspaniałym i skromnym człowiekiem. Jako jeden z nielicznych pilotów miał zaszczyt wbijać symboliczny gwóźdź w drzewiec sztandaru eskadry, a tak ogromne wyróżnienie spotyka tylko najlepszych – podkreśla generał Krawczyk.

Program „Żołnierska Pamięć” kształtuje historyczną i patriotyczną świadomość obywatelską. Podchorążowie, kierowani potrzebą serca, wystawili posterunki honorowe i zapalili znicze przy pomnikach, mogiłach i na cmentarzach wojskowych. Studenci zadbali również o lokalną nekropolię w Dęblinie – cmentarz Balonna.  Pamięć o osobach, które już odeszły jest wciąż żywa w naszych sercach!

A tych, co pozostali, trwoga nie przenika. Radość skrzydła nam rozwija, nie przeraża z śmigieł krzyż. Nigdy nie ścichnie w dali mocny głos silnika. Lecieć, a nie dać się mijać. Zawsze wzwyż - „Marsz Lotników”.