We wtorek 5 listopada br. w Lotniczej Akademii Wojskowej odbyła się ogólnopolska studencka konferencja naukowa: „Płk pil. Szczepan Ścibior i inni oficerowie Wojska Polskiego represjonowani w okresie stalinowskim”. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach uroczystości pogrzebowych gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora.

Celem konferencji było zaprezentowanie życiorysu płk pil. Szczepana Ścibiora – powojennego komendanta dęblińskiej „Szkoły Orląt” oraz innych wyższych oficerów Wojska Polskiego, represjonowanych i zamordowanych przez komunistyczny, wojskowy aparat terroru w latach 1944-1956.

Honorowymi gośćmi uroczystości była rodzina Ścibiorów – jego córki Barbara i Magdalena, wnukowie i prawnukowie słynnego komendanta Szkoły Orląt oraz potomkowie jego siostry. Wszystkich zgromadzonych uczestników konferencji powitał Rektor-Komendant Lotniczej Akademii Wojskowej gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk. To wyjątkowa, wzruszająca i jakże podniosła dla nas wszystkich chwila – dziś możemy w końcu po 68 latach gościć córki generała – dziewczyny, które stąd wyszły! Wasz tato też dzisiaj tu do nas przyjedzie. Za chwilę w podróż sentymentalną zabiorą nas podchorążowie naszej Uczelni, to właśnie ich pokolenie żyje etosem słynnego komendanta Szkoły Orląt.

Otwarcia konferencji dokonał dr hab. Marcin Kruszyński, prof. LAW. Płk pil. Szczepan Ścibior to postać niezwykła i zupełnie wyjątkowa. Przed II wojną światową był zwykłym obywatelem RP, po jej zakończeniu musiał zdać najtrudniejszy życiowy egzamin - egzamin z człowieczeństwa! (…) Elementem etosu każdego inteligenta jest myślenie o pewnej abstrakcji, jaką jest Ojczyzna, taką postawę kształcą w nas uczelnie wyższe i w takim świecie funkcjonował płk Ścibior (…) Dzisiaj przeniesiemy się w przeszłość i niech ta przeszłość będzie asumptem do myślenia o tym wielkim człowieku, którego szczątki dzisiaj trafią do Lotniczej Akademii Wojskowej.

Konferencja podzielona została na trzy bloki tematyczne: I Polska Ludowa: specyfika, kontekst historyczny, pamięć. II Płk pil. Szczepan Ścibior – przedstawiciel pokolenia II RP, komendant „Szkoły Orląt”. III Oficerowie Wojska Polskiego oskarżeni w procesie stalinowskim: inne przykłady.

Życiorys i sylwetkę płk. pil. Szczepana Ścibiora przybliżył plut. pchor. inż. Maksymilian Motyczyński. Moim zadaniem jest odpowiedzieć na pytanie kim był słynny Komendant Szkoły Orląt (…) Rzucił los na sztos, zaryzykował i stracił życie. Może nie potrafię powiedzieć kim dokładnie był ten wielki człowiek, ale z pewnością mogę powiedzieć kim jest – wzorem dla nas podchorążych Lotniczej Akademii Wojskowej.

Uroczysta msza żałobna odbędzie się 6 listopada br. w  hangarze Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego.