Na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w rocznicę wybuchu powstania listopadowego, Rektor-Komendant Lotniczej Akademii Wojskowej, gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk wraz z delegacją oraz podchorążymi Szkoły Orląt uczestniczył w uroczystości z okazji Dnia Podchorążego w Belwederze.

Choć od wybuchu powstania listopadowego dzielą nas niemal dwa wieki, wciąż żywa jest pamięć o odwadze podchorążych z Warszawy, którzy rzucili wyzwanie rosyjskiemu zaborcy. Dążyli do wolnej i niepodległej Polski, której nigdy nie widzieli – mówił prezydent Andrzej Duda.

W trakcie wieczornych obchodów przed Belwederem wystawiony został posterunek honorowy podchorążych, odczytano Apel Pamięci i oddano salwę honorową.

Uroczystość zakończyło odśpiewanie "Pieśni reprezentacyjnej WP" oraz defilada pododdziałów.

Dzień Podchorążego jest obchodzony w rocznicę wybuchu powstania listopadowego 29 listopada 1830 r. Tego dnia podoficerowie Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie zaatakowali Belweder - siedzibę rosyjskiego dowódcy Armii Polskiej wielkiego księcia Konstantego Pawłowicza Romanowa, brata cara Mikołaja I. Zamach się nie udał. Do wystąpienia przeciwko namiestnikowi cara przyłączyli się mieszkańcy Warszawy. W walce ze 115-tysięczną armią rosyjską uczestniczyło ok. 54 tys. polskich żołnierzy. Trwające przeszło rok powstanie zakończyło się klęską. Po upadku zrywu represjonowano jego uczestników i drastycznie ograniczono autonomię Królestwa Polskiego.