fbpx

Pokonani nie w walce, lecz przez los...

Emilia Cuch

"A jeśli z nas ktoś legnie wśród szaleńczych jazd, czerwieńszy będzie kwadrat, nasz lotniczy znak [...]". 23 stycznia 2019 r. w Garnizonie Mirosławiec odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem 12 rocznicy katastrofy samolotu CASA C-295M. Wspólnie z bliskimi, rodzinami i przedstawicielami władz państwowych, wojskowych i samorządowych Rektor-Komendant Lotniczej Akademii Wojskowej, gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk uczcił pamięć ofiar tego tragicznego zdarzenia. Wyjątkową i podniosłą oprawę muzyczną zapewnił zespół WILAW ze "Szkoły Orląt".

Obchody rozpoczęła msza świętą dla rodzin ofiar w kościele NPNMP w Mirosławcu. Następnie złożono wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym dwudziestu żołnierzy Sił Powietrznych, którzy zginęli w wypadku. W miejscu tragedii ustawiono głaz z tablicą w kształcie pękniętej szachownicy, tablice z listą ofiar, krzyż i ocalały statecznik samolotu z numerem 019.

Katastrofa wojskowego statku powietrznego CASA C-295M o numerze bocznym 019 z 13. eskadry lotnictwa transportowego z Krakowa miała miejsce 23 stycznia 2008 roku o godzinie 19:07 podczas podchodzenia do lądowania na lotnisku wojskowym 12. Bazy Lotniczej (obecnie 12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych) w Mirosławcu. W katastrofie śmierć poniosły wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie – żołnierze Sił Powietrznych: 16 pasażerów oraz 4 członków załogi.

Pilotów, którzy zginęli w wypadku transportowca, wspominano także w Dęblinie. Na grobie tragicznie poległego mjr. pil. Leszka Ziemskiego znajdującego się w Opactwie, Rektor-Komendant wraz z kadrą Lotniczej Akademii Wojskowej złożył wieniec oraz zapalił znicze.