10 lutego 2020 r. w Lotniczej Akademii Wojskowej  odbyła się konferencja dotycząca Bezpieczeństwa Lotów Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego (ACSL). Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń podsumowujące ubiegły sezon lotniczy.  

Corocznie zwiększany jest nalot w Szkole Orląt. W 2020 r. wyniósł prawie 12500 godzin w powietrzu. Jest to wspólny, ogromny sukces nie tylko pracowników i kadry, ale przede wszystkim instruktorów i studentów, którzy z zaangażowaniem realizowali wyznaczone cele. Rozbudowa i unowocześnienie floty powietrznej również miały ogormny wpływ na ten wynik. Na konferencji pojawili się przedstawiciele m.in.  Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i Państwowej Komisji Badań Wypadków Lotniczych oraz innych organizacji lotniczych.

Rektor-Komendant gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk podsumował sezon lotniczy 2019 i przedstawił perspektywy na kolejne miesiące. Podkreślał również, że priorytetem uczelni kształcącej pilotów jest upowszechnianie wysokich standardów bezpieczeństwa.

Dziękuję Wam za ten bezpieczny 2019 rok, który jest zasługą instruktorów Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego. Nie byłoby tego bezpieczeństwa bez odpowiedniego przygotowania i zaangażowania. Świadomość odpowiedzialnych lotów budujemy zawsze na początku sezonu i musi nam ona towarzyszyć każdego dnia.

Program konferencji obejmował m.in.: wybrane procedury operacyjne wojskowych służb kontroli ruchu lotniczego, zdarzenia lotnicze zaistniałe w ACSL LAW w 2019 r. oraz ich identyfikacja, zagrożenia dla bezpieczeństwa lotniczego z punktu widzenia CAMO, zabezpieczenie wykonywania zadań ACSL na lotnisku Dęblin i lądowisku Nowe Miasto nad Pilicą, czy zasady uzyskania, utrzymania licencji lotniczych, uprawnień do nich wpisywanych oraz nowe wymagania EASA w zakresie szkolenia UPRT personelu latającego.   

Udział w konferencji Bezpieczeństw Lotów to obowiązek każdego pilota we wszytskich organizacjach lotniczych. Wyciaganie wniosków z sytuacji zagrażających bezpieczeństwu minimalizuje ryzyko popełniania tych samych błędów w przyszłości.