W dniach od 9 do 11 czerwca br. Naukowe Koło Młodych Konstruktorów WSOSP wraz z Aeroklubem "Orląt" zorganizowało Puchar Polski Modeli Samolotów Redukcyjno-Latających. podstawą zakwalifikowania się do mistrzostw jest samodzielne wykonanie modelu, który jak najdokładnej odzwierciedla oryginał.

Zawody rozegrano w trzech klasach: F4C (waga modelu do 15 kg), F4G (do 20 kg) i F4H ( tzw. półmakiety ważące 15 kg). Zawody rozpoczęły się w piątek oceną zgodności wykonania modelu w stosunku do oryginału, który prezentowany jest przez zawodnika w formie zdjęć i planów w załączanej dokumentacji. Modele startujące w zawodach są bardzo zaawansowane technologicznie. Wykonuje się je, w zależności od okresu z którego pochodził model,
z tradycyjnych materiałów, laminatów, włókna węglowego i aramidów. Systemy sterujące są wysokozaawansowane. Modele posiadają stabilizacje żyroskopowe i sterowane są kilkoma częstotliwościami jednocześnie.

W dwudniowym pucharze udział wzięło 18 zawodników i 21 modeli. W zawodach uczestniczyli: burmistrz miasta Dęblin Beata Siedlecka, wiceprzewodniczący rady powiatu ryckiego Stanisław Włodarczyk i dyrektor Aeroklubu "Orląt" instruktor pil. Jarosław Matyszczak.

w klasyfikacji uplasowali się następująco:

W kasie F4C:
1. Robert Fabjański z Aeroklubu Ostrowskiego z modelem Sopwith Camel
2. Marek Dąbrowski z Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej z modelem SNJ-5 TEXAN
3. Paweł Idczak z Aeroklubu Ostrowskiego z modelem Fokker DR 1
W kasie F4G:
1. Andrzej Westwal z KMLIK w Łasku z modelem PZL 106AR Kruk
2. Robert Fabjański z Aeroklubu Ostrowskiego z modelem Albatros DVa 3 1
3. Adam Wetoszka z Aeroklubu "Orląt" Dęblin z modelem Sopwith Triplane

W kasie F4H:
1. Paweł Makać z Aeroklubu Warszawskiego z modelem Suchoj SU-26 MX
2. Jan Tarasiuk z Aeroklubu Gdańskiego z modelem Revolution II
3. Janusz Malarski z SMO "FENIKS"

Sponsorami mistrzostw byli: Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych, Powiat Rycki, Urząd Miasta Dęblin, , Aeroklub "Orląt" w Dęblinie, Instytut Lotnictwa, Sklep Modelarski „Majsterklepka”, oraz Adam Wetoszka, Marek Próchniak, Lechosław Nyzak, Elżbieta Biela.

tekst: płk dr inż. Adam Wetoszka
zdjęcia: Wojciech Stunt