fbpx

Już wiosną przyszłego roku na lotnisku wojskowym w Nowym Mieście nad Pilicą szkolić się będą pierwsi podchorążowie Szkoły Orląt.

Podczas konferencji dotyczącej odtworzenia lotniska wraz z infrastrukturą na terenie byłej jednostki wojskowej, z mieszkańcami Nowego Miasta spotkali się: Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski, I zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. pilot Jan Śliwka, Rektor-Komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych gen. bryg. pilot dr Piotr Krawczyk oraz przedstawiciele władz samorządowych i instytucji wojskowych.

Kierunkiem działania wskazanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej będzie odtworzenie m.in. funkcji lotniskowej i szkoleniowej terenu. Decyzja podyktowana jest potrzebami rozwijanych intensywnie i priorytetowo rodzajów wojsk, w tym Sił Powietrznych, Obrony Terytorialnej oraz Wojsk Specjalnych.

Potrzebujemy przestrzeni żeby się rozwijać i Nowe Miasto nad Pilica będzie tą przestrzenią – podkreślał podczas spotkania generał Krawczyk. Obecnie trwają prace rewitalizacyjne, odtwarzanie drogi startowej dróg kołowania i płaszczyzn postojowych oraz ogrodzenie obiektu, Wszystko po to, aby już od października, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych stała się głównym użytkownikiem tej najbliższej Państwu przestrzeni lotniskowej. Wiem, że w każdym domu nowomiejskiej ziemi, jest ktoś, kto pracował w lotnictwie (....). Cieszę się niezmiernie, że przychodzimy tu z misją intensywnego szkolenia, takiego jakie Państwo znacie i jakie pamiętacie. Mam również nadzieję, że stęskniliście się Państwo za warkotem silników, bo od 1 kwietnia 2018 roku, 200 podchorążych wykona tu 24 tysiące operacji lotniczych, przy zaplanowanych 10-ciu tysiącach godzin nalotu – akcentował Rektor-Komendant WSOSP.

Reaktywacja lotniska w Nowym Mieście nad Pilicą jest kompleksowym działaniem, które wpłynie korzystnie na obronność i bezpieczeństwo państwa oraz na rozwój Sił Zbrojnych RP. Przyczyni się także do lokalnego rozwoju gospodarczego. Na ziemi nowomiejskiej powstanie również ośrodek szkolenia dla Wojsk Obrony Terytorialnej.