fbpx

Studenci UWM w LAW

Robert Ambroziak

Jak co roku, studenci  Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z Olsztyna wzięli udział w specjalistycznych zajęciach dydaktycznych z zakresu nawigacji lotniczej oraz satelitarnych metod nawigacyjnych wykorzystywanych w lotnictwie w Katedrze Nawigacji Lotniczej Wydziału Lotnictwa - Lotniczej Akademii Wojskowej. Przyjazd do słynnej Szkoły Orląt w Dęblinie, odbył się w dniach 16-17. 04. 2019.

Oprócz interesujących wykładów teoretycznych, studenci UWM mieli okazję zapoznania się z unikalnymi w skali kraju obiektami dydaktyczno – szkoleniowymi Uczelni, m.in. Akademickim Ośrodkiem Szkolenia Lotniczego, w którym studenci zostali szczegółowo zapoznani z symulatorami lotu samolotów: F-16, TS 11 Iskra, Orlik, Głuszec, Puszczyk, Bryza i Cessna; symulatorem sytuacji powietrznej RDS-15 (dla nawigatorów naprowadzania); symulatorem katapultowania oraz symulatorem skoków spadochronowych. 

Zwiedzono także Ośrodek Szkolenia Personelu Służb Ruchu Lotniczego, którym znajduje się symulator wieży kontroli lotów. Niewątpliwą atrakcją zajęć w Szkole Orląt była wizyta w Centrum Szkolenia Inżynieryjno–Lotniczego oraz w Muzeum Lotnictwa, w których zgromadzono wszystkie podstawowe statki powietrzne będące w służbie Sił Powietrznych RP. Każdy ze studentów miał okazję zasiąść za sterami samolotów: F 16, MIG 29, SU 22, czy TS 11 Iskra i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. 

Pomimo napiętego programu wizyty, studenci wrócili z zajęć zadowoleni, z nowymi doświadczeniami i praktyczną wiedzą zdobytą podczas wyjazdu.

Tekst i Foto: dr inż. Adam Ciećko