szerszen

PRZEZNACZENIE

Szerszeń jest sterowanym manewrującym celem powietrznym (SMCP)  wielokrotnego użytku zaprojektowanym przez Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (ITWL).

Szerszeń przeznaczony są do szkolenia poligonowego wojsk w zakresie wykonywania strzelań z przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych, a także strzelań artyleryjskich. Cel powietrzny porusza się po zaprogramowanej trasie, imitując obce statki powietrzne, które naruszyły polską przestrzeń powietrzną. Tego typu cele powietrzne wyposażone są w urządzenia, które zbierają informacje o przelatujących obok statku pociskach artyleryjskich i rakietach. Zbieranie informacji o trafieniach odbywa się dzięki czujnikom trafień zamontowanych w specjalnym rękawie, który jest ciągnięty za celem. Po wykonaniu misji, platforma ląduje w sposób tradycyjny lub przy użyciu systemu spadochronowego zamontowanego na pokładzie maszyny.

Szerszeń jest sterowany i kontrolowany z ziemi za pomocą manipulatora lotu lub przez naziemną stację kontroli i kierowania (WSN). Szerszeń napędzany jest dwusuwowym silnikiem spalinowym oraz akumulatorami LiFe.

ZADANIA

  • Zabezpieczenie strzelań z przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych
  • Zabezpieczenie strzelań atryleryjskich

DANE TAKTYCZNO-TECHNICZNE

Producent: ITWL - Polska
Długość: 1,73 m
Rozpiętość: 3,25 m
Masa do startu: 37 kg
Budowa: konstrukcja z kompozytu szklano-epoksydowego
Silnik: dwusuwowy silnik z zapłonem iskrowym
Start: wyrzutnia
Lądowanie: samolotowo lub na spadochronie
Prędkość lotu: 75 – 220 km/h (40 – 120 kts)
Max. czas lotu: 60 min
Zasięg lotu: 3 km
Wysokość operacyjna: 100 –  800 m (328 – 2620 ft)
Max wiatr: 10 m/s (19 kts)
Ograniczenia temperaturowe: −10 to +30 °C
Opad: brak deszczu