fbpx

Międzynarodowe Mistrzostwa Uczelni Wojskowych o Puchar Rektora-Komendanta WSOWL

Robert Tałaj

W dniach 26.-28. listopada 2014 roku w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu zorganizowano Międzynarodowe Mistrzostwa Uczelni Wojskowych o Puchar Rektora-Komendanta.

O puchary i medale walczyło 32 zawodników z Niemiec, Ukrainy, Litwy, Estonii, Czech i Polski, w tym czworo podchorążych z 2. Kompanii Podchorążych Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Czteroosobowe zespoły konkurowały ze sobą podczas strzelania z wykorzystaniem systemu szkolno-treningowego broni strzeleckiej „ŚNIEŻNIK". Kolejną konkurencją było strzelania z pistoletu wojskowego 9 mm „GLOCK". Każdy strzelający miał za zadanie ostrzelać dwa cele z dwóch postaw - stojąc i klęcząc. Utrudnieniem było wykonanie tego zadnia pod presją zmęczenia, które zasymulowano wykonaniem 10 szybkich ugięć ramion, popularnych „pompek".

Drugi dzień zawodów rozpoczął się zespołowym biegiem na orientację w umundurowaniu polowym. Na dystansie 5 km rozstawiono 10 punktów kontrolnych, które zawodnicy musieli odnaleźć. Z lądu studenci trafili do wody, aby współzawodniczyć w konkurencjach ściśle związanych z ratownictwem wodnym. Żołnierze musieli wykazać się umiejętnością szybkiego pływania oraz skutecznego holowania zarówno przy pomocy sprzętu ratowniczego, jak i bez niego.


Trzeci dzień zawodów to zespołowe pokonywanie toru taktycznego z jednoczesną likwidacją wykrytych celów. Wykonanie zadania utrudniali strzelcy wyborowi, mający za zadanie eliminację jak największej liczby zawodników.

Podstawowym celem zawodów była integracja poprzez sport, a także popularyzacja konkurencji sportowych, użytecznych z punktu widzenia zawodu żołnierza. Formuła zmagań zakładała wyłonienie, drogą losowania, reprezentacji wielonarodowych. Tak zorganizowana rywalizacja stanowiła doskonałą okazję do doskonalenia działania pod presją bariery językowej oraz stanowiła okazję do nawiązania kontaktów z partnerami z zagranicy.