fbpx

Combat Swimmer Course

Robert Tałaj

W dniach od 19 sierpnia do 1 września br w chorwackim Center of Military Schools „Petar Zrinski” w Splicie reprezentacja Lotniczej Akademii Wojskowej uczestniczyła w dwutygodniowym szkoleniu specjalistycznym „COMBAT SWIMMER COURSE”, które przeprowadzili instruktorzy chorwackich Sił Specjalnych.

Nasza reprezentacja wystąpiła w składzie:

  • kpr. pchor. Krystian WIĘCŁAWSKI
  • st. szer. pchor. Karol NAWROCKI
  • kpt. Michał BRESZKA 

Moc atrakcji czekała uczestników tegorocznej edycji kursu. Organizatorzy przygotowali szereg złożonych zadań, które odbywały się zarówno w dzień, jak i w nocy. Od uczestników wymagano nie tylko umiejętności fizycznych i dowódczych, ale również językowych. Ponadto uczestniczy musieli w krótkim czasie opanować umiejętności nawigacji na mapach, pływania w umundurowaniu polowym na otwartym akwenie czy dowodzenia plutonem międzynarodowym.

Celem dwutygodniowego, międzynarodowego szkolenia, w którym  brali udział także kadeci ze Słowacji, Niemiec i Chorwacji, była nauka pracy w zespole, taktyki na łodziach i kajakach, orientacji w wodzie oraz w ternie górskim, pływania na otwartym akwenie różnymi stylami „combat style” przy użyciu sprzętu (maska, rurka, płetwy), nurkowania, strzelania z broni krótkiej i długiej oraz skoków do wody z wysokości 10 metrów. Ponadto umiejętności wiązania węzłów oraz przygotowania sprzętu do ćwiczeń taktycznych w różnym terenie.

Dzięki takim szkoleniom, które zapewniamy naszym podchorążym, chcemy wyprowadzić „wojsko z komfortu”. Praca w zespołach międzynarodowych, umiejętności posługiwania się bronią krótką i długą oraz korzystania z różnego rodzaju sprzętu daje najwyższa formę wyszkolenia każdego żołnierza. Umiejętności zdobyte podczas ćwiczeń prowadzonych przez najlepszych instruktorów chorwackich sił specjalnych przydadzą się każdemu żołnierzowi w sytuacjach kryzysowych. Tylko dzięki praktyce są oni w stanie zweryfikować popełniane błędy, następnie wyciągnąć wnioski a w przyszłości wyeliminować je. Żołnierze, którzy przeszli to szkolenie mieli ogromne szczęście gdyż ćwiczenia taktyczne były prowadzone w dzień i w nocy, w wodzie, na lądzie oraz w powietrzu. Szkolenie to, to prawdziwe kompendium wiedzy dla każdego żołnierza - powiedział kpt. Michał BRESZKA.

W ostatni dzień szkoleniowy kursu wizytę złożył Minister Obrony Narodowej Republiki Chorwackiej Damir KRSTIČEVIĆ, który z zaciekawieniem obejrzał pokazał umiejętności wyszkolenia kadetów oraz pogratulował każdemu uczestnikowi ukończenia elitarnego kursu „COMBAT SWIMMER 2019”.

W czasie wolnym podchorążowie zwiedzili miasto Split i jego zabytki.

W tegorocznej edycji podchorążowie LAW zdobyli srebrne odznaki COMBAT SWIMMER i tym samym dołączyli do elitarnej grupy reprezentantów LAW, którym udało się ukończyć ten kurs. Dotychczas szkolenie ukończyło dwóch oficerów oraz dziesięciu podchorążych „Szkoły Orląt”.

Foto: Dražen Volarić

Więcej informacji na temat amatorskich rozgrywek w Kozienicach znajdziecie na stronie: http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/29202?t=Chorwacki-test-polskich-kadetow